Jak se správně starat o hadice hořáku?

Burner Hoses

Správné používání a udržování hadic hořáku je klíčovým předpokladem bezpečného provozu horkovzdušného balónu. Projděte si s námi všechny zásady zodpovědné manipulace s hadicemi a zajistěte jejich co nejdelší životnost a dobrou kondici.

Konstrukce hadice

Hadicovina je navržena tak, aby odolávala přetlaku, mechanickému poškození, působení přepravovaného média a okolním vlivům. Proto se skládá ze 3 vrstev:

  1. Vnitřní pryžová duše: je velmi odolná proti působení ropných produktů. Naopak hůře odolává působení povětrnostních vlivů nebo slunečnímu a UV záření.
  2. Drátěný oplet: zvyšuje odolnost proti vnitřnímu přetlaku a mechanickému poškození působícímu na hadici zvenčí.
  3. Vnější pryžový obal: je odolný proti působení povětrnostních vlivů, UV záření a kyselin obsažených v ovzduší.

Co hadici vážně poškozuje?

Vzhledem k tomu, že je horní vrstva hadice vyrobená z pryže, všeobecně pro její skladování a ošetřování platí stejné podmínky jako u ostatních výrobků z tohoto materiálu. Jejich dodržování je potom pro trvanlivost a funkčnost hadice zcela zásadní. Už jen proto, že uskladněná bývá mnohem déle než používaná v provozu.

Nejvíce potom hadici ubližuje sluneční a ostré světlo, dále UV záření, vysoké teploty, ozón a organická rozpouštědla. Škodlivý vliv těchto činitelů je ještě znásoben, pokud hadice není ve volném stavu a v povrchové vrstvě dochází k napětí způsobenému například příliš těsným ohybem. Pro hadice používané u produktů Kubíček je nejmenší povolený poloměr ohybu 90 mm.

V průběhu času (nebo při vystavení výše zmíněným činitelům) také dochází k vysychání a tvrdnutí vrchní ochranné pryžové vrstvy, což zapříčiňuje vznik příčných prasklin. Pokud je navíc hadice při skladování příliš ohnutá, praskliny se otevřou a škodlivé vlivy působí do hloubky opláštění. A celý proces degradace se tím urychluje.

Vznikne-li pak ve vrchní vrstvě prasklina tak velká, při níž světlo, ozón a ostatní škodlivé vlivy pronikají až k vnitřní duši hadice, může rychle dojít ke zhoršení jejího stavu. Vnitřní duše totiž není konstruována tak, aby těmto vlivům dlouhodobě odolávala. V krajním případě může dojít k jejímu prasknutí a k následnému úniku paliva.

Zcela zásadní je z tohoto důvodu skladování hadic s vypuštěným palivem. Pokud totiž propan působí na vnitřní stěnu hadice dlouhodobě, může narušit její plynotěsnou vrstvu. Takové poškození není možné při prohlídkách odhalit a může vést až k úniku paliva.

Jak hadice skladovat a ošetřovat?

Pamatujte zejména na dvě hlavní pravidla:

  1. Vyprázdněte hadice po každém letu. Nikdy uvnitř nenechávejte žádný zbytkový plyn.
  2. Neohýbejte hadice do poloměru ostřejšího než je 90 mm. Na rám je namotávejte tak, aby zejména u výstupu z armatury nevznikal ostrý ohyb. I při balení dbejte na co největší průměr, ideálně nechte hadice volné.

Dodržujte ale i některá další důležitá opatření:

  1. Při balení hadic na hořáku dbejte na to, aby trubky spirály nebyly horké.
  2. Při uložení a přepravě hořáku by neměl váhou spočívat na hadici, což platí i pro jakékoliv jiné těžké předměty.
  3. Nenechávejte hořák s hadicemi na přímém slunci nebo za oknem auta. Hadice jsou černé a jejich povrch v takovém případě rychle dosáhne i 80 °C.
  4. Nikdy přes hadice nepřejíždějte autem, vozíkem nebo na ně nepokládejte palivové láhve. Došlo by tak k nepovolenému zploštění a popraskání drátěného opletu. Prasklé drátky pak snadno propíchnou pryžovou duši a hadice bude propouštět plyn.
  5. Hořák s hadicemi ukládejte a přepravujte v neprůsvitném obalu.

Doporučení na závěr

Obecně se u hadic na hořácích horkovzdušných balónů udává životnost 10 let, ta je ovšem reálná pouze při důsledném respektování výše zmíněných zásad. Někdy však i přesto nelze podchytit působení všech vlivů a hadice musí být vyměněny v kratším termínu. Aby vám proto bezpečně a dobře sloužily co nejdéle, doporučujeme dodržovat co možná nejvíce z uvedených principů.