Jak si uchovat hadice na hořáku co nejdéle v dobrém stavu
Něco málo o konstrukci hadice
Palivové hadice hořáků Ignis jsou vyráběny z hadicoviny v souladu s normou EN857 pod označením 2SC.
Hadicovina je konstruována tak, aby odolávala přetlaku, mechanickému poškození, působení přepravovaného média a okolním vlivům. Proto má 3 vrstvy.:
- Vnitřní pryžovou duši odolnou proti působení ropných produktů. Její odolnost proti působení povětrnostních vlivů, slunečnímu záření a UV je však velmi omezená
- Drátěný oplet zvyšuje odolnost proti vnitřnímu přetlaku a mechanickému poškození působícímu na hadici zvenčí
- Vnější pryžový obal odolný proti působení povětrnostních vlivů, UV záření a kyselin obsažených v ovzduší.
Co hadici nejvíce škodí
Horní vrstva hadice je z pryže, takže pro ni platí stejné podmínky pro skladování a používání jako pro ostatní výrobky z pryže. Obecně se dá říct, že trvanlivost hadice je velmi závislá na správném používání, ošetřování a skladování.
Vzhledem k tomu, že provozní doba hadice je výrazně kratší oproti době, po kterou není provozována a je s hořákem uskladněna, má hlavní vliv na její životnost právě správné skladování a ošetření.
Největšími nepřáteli pryžové hadice jsou sluneční svit nebo ostré světlo, UV záření, vysoké teploty, ozón a organická rozpouštědla. Jejich zhoubný vliv je ještě znásoben, pokud hadice není ve volném stavu a v povrchové vrstvě je napětí způsobené např. ohybem o malém poloměru. Pro hadice používané na hořácích IGNIS je nejmenší povolený poloměr ohybu hadice 90 mm.
Působením výše uvedených vlivů dochází k vysychání a tvrdnutí vrchní ochranné pryžové vrstvy a vzniku příčných prasklin. Pokud je hadice ohnutá při skladování, praskliny se otevřou a škodlivé vlivy působí do hloubky opláštění hadice. Celý proces se tak urychluje.
Vznikne-li prasklina ve vrchní vrstvě tak velká, že dojde k průniku světla, ozónu a ostatních škodlivých vlivů až k vnitřní duši hadice, může dojít k rychlému zhoršení jejího stavu. Vnitřní duše totiž není konstruována tak, aby těmto vlivům dlouhodobě odolávala. V krajním případě může dojít k prasknutí vnitřní duše a k následnému úniku paliva.
Zcela zásadní je skladování hadic s vypuštěným palivem. Pokud totiž propan působí na vnitřní stěnu hadice dlouhodobě, může poškodit plynotěsnou vrstvu hadice. Takové poškození není možné při prohlídkách odhalit a může vést až k úniku paliva.
Jak hadice skladovat a ošetřovat
- Při balení hadic na hořáku dbejte na to, aby trubky spirály nebyly horké.
- Před uskladněním vždy odpusťte všechen zbytkový plyn z hadic.
- Hadice namotávejte na rám tak, aby zejména u výstupu z armatury nevznikal ostrý ohyb. Hadice by měly být sbaleny na co největší průměr a měly by být volné.
- Při uložení a přepravě hořáku by váha hořáku ani jiných těžkých předmětů neměla spočívat na hadici.
- Nenechávejte hořák s hadicemi na přímém slunci nebo za oknem auta. Hadice jsou černé a při přímém ozáření může teplota na povrchu hadice dosahovat až 80°C.
- Nikdy přes hadice nepřejíždějte autem, vozíkem nebo na ně nepokládejte palivové láhve. Dojde tak k nepovolenému zploštění a drátěný oplet může popraskat. Prasklé drátky pak propíchnou pryžovou duši a hadice bude propouštět plyn.
- Hořák s hadicemi ukládejte a přepravujte v neprůsvitném obalu.
Závěrem
Desetiletá životnost hadic na hořácích horkovzdušných balónů je reálná pouze při důsledném dodržování výše uvedených zásad a je mnoho případů, kdy hadice musí být vyměněny v kratším termínu. Proto Vám doporučujeme: pokuste se dodržovat co možná nejvíce z uvedených zásad. Jen tak Vám hadice budou bezpečně sloužit dlouhou dobu.